Červenec 01

Trocha historie

Autor: Ivoš

Poloha tábora

Náš tábor ENERGETIK je pod tímto názvem provozován nepřetržitě od šedesátých let minulého století. Leží v překrásném údolí na břehu řeky Želivky. Svoji polohou, schován mezi přehradami, skryt zrakům v hustých lesích, skýtá ideální místo pro dětský tábor. Soutokem dvou potoků Hejnického a Hejlovky vznikla řeka, jejíž jméno je Želivka. V místě soutoku, přímo ve středu naší republiky a v srdci Českomoravské vrchoviny, byla postavena roku 1927 Sedlická přehradní nádrž. Do té doby divoká řeka byla náhle zkrocena přehradou. Její průtok je regulován a díky tomu dnes můžeme mluvit o zcela klidné vodě.

Proměna areálu v čase

V současné době již řeka protéká kolem honosných dřevěných chatek, ale v době vzniku tábora zde byly jen dvojlůžkové stany s podsadou, které později nahradily čtyřlůžkové stany s železnou konstrukcí. Maringotky, kde žilo vedení tábora a servis jsou již dávnou minulostí. Celý areál rekreačního střediska Želivka je v současnosti kompletně zrekonstruován a upraven. Mokřiny a bažiny jsou vysušeny, zasypány a na jejich místě se nacházejí sportoviště. Dávno se nevaří v garáži, od konce osmdesátých let je zde postavená nová budova s kuchyní i jídelnou. Ta se nachází na místě starého Orkánu. Jak léta běží, kuchyně je v současné době zase zrekonstruovaná, a tak z té minulé zůstalo původní pouze okénko na vydávání jídla. Starý Orkán – tak to byla ve dvacátých letech minulého století obrovská stodola, kde se skladoval materiál pro stavbu sousední vodní elektrárny a po jejím dokončení mazadla a oleje pro chod turbín a generátorů. Její stavba začala kolem roku 1924 a spuštěna do provozu byla v roce 1927. Později Orkán sloužil jako sklad pro uložení táborových věcí přes zimu. Vždy v červnu, za pomocí rodičovské brigády, se vše vytáhlo ven a postavilo. V lese se vykopaly nové latríny a vyčistila přírodní umývárka od kopřiv. Po skončení všech třech jednadvacetidenních turnusů se vše muselo zase uklidit. V dávných dobách reálného socialismu, když probíhala celorepubliková Spartakiáda, bývaly určitou dobu i turnusy čtyři. No a v září byla zase brigáda pro rodiče a nastal generální úklid celého tábora. V době, kdy byl Orkán poloprázdný, sloužil dětem jako centrum her, pinčesových soubojů a diskoték. Protější nízká budova, tzv. stará jídelna, stojí na navážce z vytěženého materiálu ze stavby elektrárenského tunelu. V dobách svého mládí sloužila jako restaurace na Lipenské přehradě. V roce 1959, po dokončení vodního díla, byla rozebrána a přivezena od Lipenské přehrady na Želivku. Ještě v roce 1959 byla znovu smontována na již zmíněné navážce nad areálem tábora. Dnes, když koukáte z její terasy přes řeku, tak přímo proti sobě máte okna velínu již zmíněné vodní elektrárny. Za její budovou je ještě stále vidět dlouhé schodiště, které vede kolem mohutného přívodního potrubí ze Sedlické přehradní nádrže. V mírně změněné podobě budova slouží dodnes. Po menších úpravách se z jídelny, marodky a klubovny zase stala krásná restaurace. Na místě současné klubovny ve spodní části tábora, se v minulém století nacházel srub, kde spaly malé děti. Hned o pár metrů dále je betonový bazén. Ten byl zbudován v době (asi 1954), kdy zde byl ještě skautský tábor. Má dvojité dno, čtyři skokanské můstky a délku 25 m. Svým způsobem se vlastně jedná o jedinečné přírodní koupaliště, které využívá pro napuštění vodu z řeky. Při vhodném počasí je bazén využíván pro koupání až do současnosti.

Komu tábor v průběhu let patřil

Po druhém rozpuštění skautské organizace v roce 1968 (první bylo 28. října 1940) přešel areál prapůvodního tábora i s bazénem do vlastnictví FMPE (Federální ministerstvo paliv a energetiky). To vše v roce 1974 přešlo z rukou FMPE do vlastnictví STE (Středočeské energetické závody k. p.). Po necelých osmi letech (1. 1. 1982), se STE rozděluje na STE a PRE (Pražské energetické závody k. p.). Tábor se stává v 1984 majetkem PRE. Po sametové revoluci v roce 1989 Pražské energetické závody k. p. sice zanikají, ale nový nástupce Pražská energetika, a. s. vlastní areál a většinu budov až do současnosti.

Táborový program

Současný program LDT Energetik se moc neliší od toho Energetika z minulého století. Je pravdou, již nás nenavštěvují příslušníci Lidových milicí a armády ČR, nevyprávějí nám veselé historky ze své služby. Děti soudruhů ze spřátelených zemí zde byly naposledy v roce 1989. Ale to nám vůbec nevadí, dnes spíme v chatkách, je zde zavedená elektřina, teplá voda, vykachlíkované sprchy a toalety. Prostě luxus, ale zásadní a hlavní součást táborového programu je stále stejná. Pobyt na čerstvém vzduchu a v přírodě, orientace v terénu, zdravověda, rozdělávání ohně, tábornické dovednosti, pěstování přátelství a kamarádství, pravidla fair play, všelijaké soutěže a sport. Sport se skrývá i v táborových hrách, ale v průběhu pobytu se určitě najde čas i na jiné, odpočinkové aktivity. Třeba divadlo, scénky, nebo různá pěvecká klání, při vhodném počasí se na večer připraví oheň, kde si opečeme nějaké vuřty, popovídáme a zazpíváme společně při kytaře. Velice oblíbené hry jsou Piráti a Lodě, …., a Žahouni. Dále softbal, volejbal, přehazovaná, vybíjená a kopaná. Celotáborové zápasy v kopané jsou již legendární. S vedlejším skautským táborem probíhají snad každý rok. Při dni zálib je denní program tvořen dle přání dětí. Každý má šanci najít si zde svou oblíbenou činnost. Je jedno, zda je to jízda na raftu po řece do Želiva, nebo slaňování, či jen sběr borůvek. V loňském roce přibyla jízda přírodou na elektrokolech. No a letos jako novinka nás čeká Lanové centrum. Od půlky tábora probíhá nominace na Olympijské hry. Zde si děti odzkouší většinu atletických disciplín a v závěru tábora své zkušenosti zúročí při opravdové Olympiádě. Večer po setmění proběhne slavnostní zahájení olympijských her se zapálením ohně. Některý rok jsou hry moderní, jindy staré klasické s nástupem starořeckých bohů, dokonce si vzpomínám i na Olympiádu zimní. Druhý den začíná společnou rozcvičkou, pak následuje slavnostní nástup států, vztyčení vlajek a následně se rozběhne celodenní sportovní program vrcholící vyhlášením konečných výsledků. Po setmění proběhne slavnostní zakončení her a uhašení olympijského ohně. Na závěr tábora byla a stále je připravena jako vždy pouť. Děti mohou své vydělané táborové peníze utratit za různé atrakce, sladkosti, upomínkové předměty, dárečky, hračky, a nebo prostě v restauraci.

Když tábor skončí

Po skončení turnusu a našem odjezdu již nájemce začíná s úklidem a přípravou areálu pro další táborové skupiny. Některé skupiny sem jezdí již delší dobu, některé jen krátce, ale ani jedna není ta pravá, jejíž historie sahá až do minulého století, takový je jen LDT ENERGETIK - ŽELIVKA!!!!!!

Jak se sem dostat

Pokud chce někdo tento areál navštívit (ne v době konání tábora), musí přijet do obce Sedlice, kde kousek od Jednoty odbočí směrem dolů po žluté značce na úzkou asfaltku, která vede do polí. Cesta následně vpravo zachází do lesa a pak už jen přímo dolů k mostu. Druhá varianta je z obce Vřesník (kam většinou každého zavede GPS), zde můžete nechat svůj dopravní prostředek na konci vesnice. Polní cesta vede okolo kravína a mezi poli k lesu a následně se svažuje dolů do údolí. Jiná pěší varianta je ze Želiva po pravé straně řeky, pak lesem okolo přehrady, podél lomu až k mostu před elektrárnou. Nebo z opačné strany, od močidel na Valchy a po proudu řeky lesem až k elektrárně. Adresa je Vřesník 33, Humpolec, 396 01. Souřadnice GPS: N 49°31'16.8" a E 15°15'28.6"

Článek k 30. výročí konání tábora Energetik

A na závěr pár fotografií ...